Muči vas otežano i bolno mokrenje?
Mokraćna cijev ili uretra je organ koji omogućuje pražnjenje mokraće iz mokraćnog mjehura. Razne bolesti mokraćnog sustava mogu dovesti do suženja ili strikture mokraćne cijevi pa dolazi do otežanog mokrenja koje nerijetko može biti i bolno.
Dilatacija uretre, takozvano bužiranje je urološka terapijska metoda koja podrazumijeva uvođenje instrumenta u obliku štapića (bužije) u mokraćnu cijev.
Bužiranje uretre radi se u svrhu proširenja mokraćne cijevi što umanjuje ili uklanja poteškoće s mokrenjem nastale kao posljedica suženja mokraćnog kanala.
Prednost bužiranja uretre je u brzini i jednostavnosti postupka. Izvodi se ambulantno uz primjenu lokalne anestezije te je već isti dan moguće nastaviti sa svakodnevnim aktivnostima.
Ova metoda često se provodi u medicinskoj praksi jer je njome moguće održavanje širine mokraćnog kanala kroz dulji period. Dilatacija uretre postiže se jednostavno te su pozitivni učinci u vidu olakšanog mokrenja vidljivi ubrzo nakon zahvata.
Prije samog bužiranja uretre potrebno je učiniti obradu u vidu analize urina, UZV urotrakta, urflow-a i najčešće direktocistoskopije.
U našoj Ambulanti za urologiju posvećeni smo individualnom pristupu svakom pacijentu. Prije zahvata naš specijalist urologije će najprije pogledati vašu medicinsku dokumentaciju te vas uputiti u postupak izvođenja zahvata.
Ako uzimate lijekove za zgrušavanje krvi, primjerice Aspirin svakako to spomenite u razgovoru s liječnikom. Antikoagulantnu terapiju potrebno je prekinuti par dana prije zahvata.
Dilatacija uretre obavlja se korištenjem sterilnih medicinskih instrumenata uz primjenu lokalne anestezije. Prethodno samom postupku vrši se temeljita dezinfekcija genitalnog područja u svrhu sprječavanja mogućih komplikacija, posebice infekcije.
Nakon primjene anestetskog gela koji ujedno služi kao lubrikacijsko sredstvo, slijedi postupno uvođenje medicinskog instrumenta za dilataciju uretre.
Prilikom bužiranja mokraćnog kanala urolog nježno uvodi bužiju do mjesta suženja kroz mokraćnu cijev.
Dilatacija uretre se uglavnom primjenjuje kao terapijska opcija za kraća suženja uretre koja su manja od 1 centimetra.
U tu svrhu primjenjuju se medicinski instrumenti u obliku štapića čvrste konstrukcije (od metala ili plastike). Osim navedenih mogu se koristiti i tzv. Amplatz dilatatori i balon dilatatori.
Ovisno o kompletnoj kliničkoj slici, možebitno će urolog prilikom zahvata primjeniti bužije različitih veličina ili će preporučiti naknadno ponavljanje zahvata radi postizanja optimalnog proširenja mokraćnog kanala.
U pojedinim slučajevima nakon zahvata je potrebno uvesti urinarni kateter koji se nosi kroz nekoliko dana. Postavljeni urinarni kateter održava postignutu širinu te olakšava pražnjenje mokraćnog mjehura.
Nakon bužiranja uretre nije potreban boravak u poliklinici, a sa svakodnevnim aktivnostima možete nastaviti već isti dan.
Uretra ili mokraćni kanal ima važnu ulogu utoliko što omogućuje pražnjenje mokraćnog mjehura. Sluznica mokraćnog kanala izuzetno je osjetljiva te se već kod manjih oštećenja mogu javiti komplikacije koje uzrokuju suženje uretre.
Cilj dilatacije uretre je širenje lumena mokraćne cijevi bez izazivanja povrede.
Zbog toga je kod bužiranja mokraćnog kanala potrebno veliko iskustvo i stručnost liječnika. Ukoliko se izvodi na pravilan način, bužiranje mokraćnog kanala predstavlja važnu i primjerenu terapijsku metodu u urologiji.
U Ambulanti za urologiju Poliklinike Lohuis Fiipović koristimo najsuvremenije metode dijagnostike i liječenja uroloških problema.
Uzroci uroloških tegoba su razni te je liječenje zahtjeva temeljit urološki pregled u svrhu postavljanja dobre dijagnoze i odabira odgovarajućeg terapijskog postupka.
Dopustite da vas saslušamo, pregledamo i učinimo svu potrebnu dijagnostiku kako bi otkrili uzrok smetnjama te ih otklonili ili ublažili.
Posebno smo ponosni na naš tim liječnika te njegujemo suradnički princip rada koji ujedinjuje iskustvo, znanje i vrhunsku tehnologiju.
Bužiranje mokraćnog kanala je jednostavan, za pacijenta kratkotrajan postupak velike vrijednosti u terapiji kraćih suženja uretre. Kao i svaki drugi zahvat u medicini, nosi određene rizike i moguće komplikacije.
Pojava komplikacija uvelike ovisi o pojedinačnom slučaju. Većina učestalih nuspojava može se spriječiti dobrom komunikacijom s medicinskim osobljem te detaljnim slijedom uputa našeg liječnika specijalista.
U manje rizične moguće komplikacije spada peckanje i neugoda prilikom mokrenja. Obično se javljaju kod mokrenja neposredno nakon zahvata, kratko traju te nestaju spontano kroz par dana.
Moguća je pojava krvarenja. Radi se o rjeđoj nuspojavi koja nastaje kao posljedica oštećenja mokraćnog kanala prilikom zahvata.
Kod nekih pacijenata može doći do infekcije mokraćnog sustava koju je potrebno liječiti antibioticima.
Upravo zbog rizika od infekcije potrebno je prije i nakon zahvata temeljito održavati higijenu genitalnog područja te se javiti liječniku odmah kod pojave prvih simptoma poput otežanog mokrenja.
Kod određenog broja pacijenata, ovisno o osnovnom uzroku suženja mokraćnog kanala, moguća je ponovna pojava suženja mokraćnog kanala. U tom slučaju potrebno je ponoviti bužiranje uretre ili u dogovoru s našim specijalistom razmotriti alternative metode liječenja.
Nakon postupka dilatacije uretre potrebno je posebno obratiti pozornost na održavanje redovite higijene genitalnog područja.
Ukoliko primjetite nuspojave poput peckanja ili nešto težeg mokrenja nakon zahvata, to ne mora biti razlog za zabrinutost. Ove pojave su normalne i najčešće prolaze kroz koji dan.
Međutim, ipak postoje slučajevi kada je nužno hitno kontaktirati liječnika. Ukoliko primjetite neke od sljedećih simptoma, to mogu biti znakovi ozbiljnih stanja:
Kako bi u što većoj mjeri spriječili pojavu komplikacija i nuspojava nakon dilatacije uretre, potrebno je detaljno slijediti upute našeg medicinskog osoblja.
Redovito odlazite na kontrole sukladno uputi liječnika te uzimajte propisanu terapiju. U slučaju bilo kakvih problema ili nedoumica, naše stručno osoblje vam je na raspolaganju u svakom trenutku.
Najčešći razlog zbog kojeg se preporučuje proširivanje mokraćnog kanala, odnosno dilatacija uretre je suženje mokraćne cijevi. U stručnom medicinskom nazivlju poznato i kao striktura ili stenoza uretre.
Striktura uretre podrazumijeva suženje mokraćne cijevi zbog čega nastaju problemi s otjecanjem urina iz mokraćnog mjehura.
Suženje mokraćne cijevi je medicinsko stanje s kojim se urolozi jako često susreću. Vrlo često se javlja kod muškaraca, dok je kod žena striktura uretre dosta rijetka.
Prema lokalizaciji, striktura uretre dijeli se na:
Suženje mokraćnog kanala može nastati kao posljedica raznih bolesti i zdravstvenih stanja.
Mogući uzroci mogu biti spolno prenosive bolesti, traume - prijelom zdjelice, urođene anomalije spolnih organa ili mokraćnog kanala, neke kožne bolesti, kao i kirurški zahvati u području mokraćnog sustava.
Posljedice suženja mokraćnog kanala mogu biti blage, u vidu manjih poteškoća s mokrenjem. Međutim mogu nastati i ozbiljne posljedice za zdravlje kao što je kompletni zastoj mokraće, stvaranje bubrežnih kamenaca, zatajenje bubrega.
Simptomi variraju od osobe do osobe te ovise o duljini, lokalizaciji i obujmu suženja mokraćne cijevi. Otežano otjcanje urina koje nastaje kao posljedica stenoze uretre nosi rizik od brojnih komplikacija.
Važno je pravovremeno prepoznati moguće simtome suženja mokraćnog kanala te potražiti pomoć liječnika što je prije moguće.
Ukoliko se liječenje počne na vrijeme, bužiranje mokraćnog kanala može biti prikladna terapijska opcija koju pacijenti dobro podnose, a provodi se jednostavno.
Pojedini pacijenti sa suženjem mokraćnog kanala nisu uopće u mogućnosti mokriti. U tom slučaju radi se o hitnom medicinskom stanju koje se naziva retencija urina koje zahtjeva postavljanje katetera radi drenaže mokraćnog mjehura.
U slučaju pojave navedenih simptoma svakako je potrebno obratiti se specijalistu urologije. Prilikom razgovora s liječnikom potrebno je navesti sve simptome i poteškoće koje vas muče.
Ovisno o znakovima bolesti, urolog će vas uputiti na daljnje pretrage urina poput urinokulture. Značajne dijagnostičke metoda je i uroflow - mjerenje brzine protoka urina te uretrocistoskopija koja omogućuje detaljan pregled sluznice mokraćnog kanala te uretrografija.
Glavni je cilj Poliklinike LF poboljšati kvalitetu života i zdravlje naših klijenata pružajući im vrhunsku zdravstvenu uslugu.
specijalist urologije, subspecijalist urodinamike i neurourologije