Stres, životna dinamika, nedostatak fizičke aktivnosti ili loša prehrana samo su neki od uzročnika koji se mogu loše odraziti na naše zdravlje. Osim što je današnji stil života izrazito mentalno zahtjevan, postoje segmenti gdje se on može manifestirati i na pogoršanje fizičkog zdravlja.
Pojava o kojoj se malo priča, ali koju proživljava barem 50% stanovništva do svoje 50-te godine upravo je posljedica takvog životnog stila - hemoroidi.
Hemoroidi su naziv za zadebljala tkiva u području anusa. Njihovo povećanje veže se uz naprezanje prilikom vođenja velike nužde, a konstantno izlaganje takvom pritisku doprinosi njihovom rastu i većom opskrbom krvlju.
Iako se ne radi o životno ugrožavajućoj pojavi, hemoroidi mogu izazvati bolna i neugodna iskustva prilikom vršenja nužde, ali i prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti.
Ignoriranje potencijalnih problema s hemoroidima može dugoročno izazvati ozbiljnije probleme poput zatvora, krvarenja iz anusa te čak izbijanja hemoroida izvan analnog otvora koji za sobom može povući niz higijenskih i funkcionalnih komplikacija.
U medicinskoj terminologiji dijelimo dvije vrste hemoroida- vanjski i unutarnji. Unutarnji hemoroidi se dijele u 4 stupnja, dok se vanjski hemoroidi formiraju oko analnog otvora, izazivajući otežana pražnjena i učestala pucanja kožice na tom području.
Unutarnji hemoroidi mogu se razvijati kroz 4 stupnja, a ignoriranje njihove prisutnosti može uzrokovati povećanje, od najnižeg prema najvišem stupnju.
Drugim riječima, učestala naprezanja prilikom napornih tjelesnih aktivnosti ili pražnjenja mogu tjerati višak krvi u krajeve već zadebljalog tkiva, stvarajući veće i bolnije hemoroide, koji su zapravo sinonim za povećane krvne žile u anusu.
Razlike u stupnju hemoroida mogu se prepoznati po sljedećim karakteristikama:
Hemoroidi prvog stupnja ne uzrokuju pretjerane tegobe. Najčešće izazivaju svrbež i peckanje nakon pražnjenja te povremeno krvarenje.
Prilikom napinjanja hemoroidi drugog stupnja obično ispadaju iz anusa, ali se s vremenom sami od sebe vraćaju unutra. Popraćeni su osjećaje boli tijekom pražnjenja, krvarenjem te svrbežom.
Hemoroidi trećeg stupnja su stalno vani te se mogu prstima vratiti unutra. Često ostavljaju tragove na donjem rublju, a zbog opstrukcije analnog otvora, proces pražnjenja značajno je otežan.
Hemoroidi četvrtog stupnja ne mogu se vratiti u analni otvor. Prepoznatljivi su po stalnim bolovima, nelagodom i krvarenjem prilikom pražnjenja.
Hemoroidi prvog stupnja mogu se tretirati i bez operacije. Ipak, sve što prelazi iz drugog pa na više stupnjeve trebat će intervenirati kirurškim zahvatom.
U Poliklinici Lohuis Filipović već neko vrijeme provodimo zahvat laserskog uklanjanja hemoroida. Ovim smo postupkom značajno skratili vrijeme oporavka te reducirali mogućnost za pojavu neželjenih reakcija nakon operacije.
U većini slučajeva kandidati za operaciju hemoroida su osobe s razvijenim 2. i 3. stupnjem hemoroida te osobe s 4. stupnjem uz naglasak na dodatne operacijske postupke
Dok se laserska operacija 2. i 3. stupnja hemoroida često provodi, operaciju hemoroida 4. stupnja je potrebno provesti uz klasičnu hemoroidektomju.
Simptomi koji bi mogli uputiti na potrebu za što bržom intervencijom uključuju:
Osobe s hemoroidima prvog stupnja mogu tretirati ovu pojavu i bez potrebe za operacijom. Dovoljna je promjena prehrane koja uključuje veću količinu vlakana, veći unos tekućine te korištenje krema koje vam liječnik može pripisati.
Priprema za operaciju hemoroida obično zahtijeva pridržavanje sljedećih prehrambenih navika:
Dan prije zahvata potrebno je izbjegavati teške i obilne obroke koji bi mogli izazvati zatvor i bolnost prilikom pražnjenja. Potrebno se fokusirati na lakšu hranu bogatu vlaknima i tekućinom (variva, juhe, kuhano povrće itd.)
Sredstva za čišćenje crijeva obično djeluju kao laksativ te im je glavna svrha pružiti slobodan pristup za preglede poput kolonoskopije ili operativnih zahvata u rektumu. Ovisno o procjeni liječnika, ovo sredstvo ćete konzumirati dan prije operacije u otopini od 1l te na sam dan operacije u otopini od 0.5l.
Na operaciju je potrebno doći praznog želuca. Naš tim liječnika će vas prije zahvata još jednom uputiti u proceduru i postupak oporavka, a poseban naglasak dajemo na rutinsku prirode operacije zbog koje nema potrebe za stresom i nelagodom.
Pošto je riječ o relativno osjetljivom i nezgodnom području, razumijemo jednu razinu nelagode koja se može pojaviti netom prije zahvata. Ovakva nervoza je sasvim normalna, a na nama je da vam pomognemo onoliko koliko je u našoj mogućnosti.
Prije samog početka zahvata naši će vam anesteziolozi aplicirati opću anesteziju. Nakon što ona počne s djelovanjem, možemo započeti lasersko uklanjanje hemoroida.
Kirurg će u prostor analnog otvora smjestiti spravu koja će proširiti otvor i olakšati ulaz laserske sonde. Jednom kada je prostor oslobođen, laserska sonda ubost će se u tkivo povećanog hemoroida te će se laganim pokretima pomicati i zadržavati po nekoliko sekundi.
Ovim postupkom dolazi do unutarnjeg grijanja tkiva, čime dolazi do njegova postupnoga smanjivanja. S vremenom, laser će blokirati žile koje su dovodile krv do hemoroida, a sam hemoroid će se spontano smanjiti i ''osušiti''.
Navedene promjene bit će vidljive između 5-6 tjedana nakon zahvata.
Jednom kada su kirurzi završili s procesom zagrijavanja hemoroida laserima, budimo vas iz opće anestezije te vam dajemo vremena da dođete k sebi.
Na kućnu njegu ćete ići isti dan, osim ako je riječ o ozbiljnijem zahvatu zbog čega biste, prema procjenama liječnika, trebali prenoćiti.
Zbog korištenja laserske tehnologije, oporavak nakon operacije hemoroida je u većini slučajeva brz i bezbolan. Svakodnevnim aktivnostima se možete vratiti 5-7 dana nakon provedenog zahvata.
Od nuspojava moguća je pojava blažeg krvarenja i nelagode prilikom pražnjenja. Potrebno je napomenuti kako nipošto ne smijete odgađati potrebu za pražnjenjem.
Odgađanje bi u tom slučaju moglo rezultirati zatvorom, čime se budi šansa za dodatnom iritacijom zahvaćenog tkiva.
U Poliklinici Lohuis Filipović okupili smo iskusni tim liječnika s dugogodišnjim iskustvom u području proktologije. Zahvaljujući suvremenoj laserskoj tehnologiji i jedinstvenom pristupu uspješno rješavamo sve tegobe na području završnog segmenta probavnog sustava.
Laserskim uklanjanjem hemoroida skratili smo vrijeme oporavka i uklonili sve neželjene reakcije koje su bile nezaobilazne prilikom provođenja tradicionalnih kirurških metoda.
Bilo da je riječ o hemoroidima, polipima ili ostalim ozbiljnim pojavama u debelom crijevu, u poliklinici uvijek imamo rješenje za vas. Naručite se na pregled pozivom na +3851 2444 646 ili ispunite naš online obrazac.
Glavni je cilj Poliklinike LF poboljšati kvalitetu života i zdravlje naših klijenata pružajući im vrhunsku zdravstvenu uslugu.
specijalist opće kirurgije, subspecijalist abdominalne i onkološke kirurgije