Anoskopija je medicinski postupak koji se koristi za vizualnu procjenu analnog kanala i donjeg dijela rektuma pomoću anoskopa, posebnog instrumenta koji omogućuje pregled unutarnjih struktura analnog područja.
Anoskopija se često provodi radi dijagnostike i praćenja stanja kao što su hemoroidi, analne fisure, analne fistule ili prisutnost analnih polipa. Također se koristi za otkrivanje raka debelog crijeva koji može zahvatiti analno područje.
Postupak se obično izvodi u ordinaciji ili ambulantnom okruženju. Sam pregled je relativno bezbolan i kratkotrajan.
Hemoroidi pogađaju čak 50% populacije starije od 50 godina, a dobije ih i 40% žena nakon trudnoće.
Jedan od glavnih simptoma simptomatskih hemoroida je krvarenje. Međutim, ono može biti znak i drugih bolesti, primjerice raka debelog crijeva.
Rak debelog crijeva u početnim fazama ne mora imati simptoma, a kada se oni pojave pacijenti su skloni pripisati ih drugim stanjima.
Prema dostupnim podacima, Hrvatska je na 2. mjestu u EU po broju umrlih od raka debelog crijeva.
Anoskopija ima ključnu ulogu u procjeni simptoma bolesti analne regije te postavljanju prave dijagnoze.
Dodatna prednost ovog pregleda je što se prilikom provođenja može zeti i uzorak tkiva sluznice, odnosno učiniti bioskopija. To je izuzetno važno za postavljanje dobre dijagnoze kod postojanja sumnje na zloćudne promjene stanica analne regije.
Anoskopija je iznimno važna u dijagnosticiranju bolesti i stanja analnog područja. Prilikom pregleda anoskopom, hemoroidi, analne fisure ili fistule mogu se identificirati i ocijeniti njihova težina kako bi se odabrao odgovarajući tretman.
Identifikacija uzroka simptoma poput krvarenja, svrbeža ili boli u analnom području omogućuje primjenu ciljanog liječenja i poboljšanje kvalitete života pacijenata.
Iako se anoskopija u početku može činiti kao neugodan postupak, većina pacijenata iznenadi se koliko je pregled jednostavan i brz.
Ako imate simptome povezane s analnim područjem, anoskopija će omogućiti postavljanje prave dijagnoze te pravovremeni početak liječenja.
Ne morate osjećati neugodu zbog toga što se radi o intimnom području, vaš liječnik je posvećen isključivo otkrivanju što uzrokuje vaše simptome i odabiru terapijske metode koja će vam donijeti olakšanje.
Anus je otvor probavnog trakta gdje stolica napušta tijelo. Rektum je dio probavnog trakta koji se nalazi iznad anusa. To je mjesto gdje se stolica zadržava prije nego izađe iz tijela kroz anus.
Anoskopija se uspješno koristi za dijagnosticiranje bolesti i stanja koji zahvaćaju anorektalno područje. To može uključivati hemoroide, analne fisure, polipe, upale i abnormalne izrasline.
Za pregled se koristi posebni instrument - anoskop. Anoskop je plastična ili metalna šuplja cijev malog promjera koja omogućuje pregled unutrašnjosti analnog područja.
Posebna vrsta pregleda je anoskopija visoke rezolucije (HRA) koja se izvodi primjenom anoskopa uz poseban uređaj za povećanje zvan kolposkop.
Anoskopija traje samo nekoliko minuta, a nakon pregleda je moguć povratak uobičajenim aktivnostima, komplikacije su rijetke.
U usporedbi s drugim endoskopskim pretragama, anoskopija se obavlja jednostavno i brzo. Sama pretraga ne zahtjeva posebnu pripremu.
Prije pretrage preporučljivo je obavljati nuždu kao i obično. Ukoliko je potrebna posebna priprema, ovisno o pratećim stanjima i bolestima, liječnik će vas o tome obavijestiti prilikom konzultacija.
Na dan pregleda bit ćete zaprimljeni u našu polikliniku. Nakon prijema, naš liječnik će vas uputiti u tijek izvođenja pretrage.
Na pregled savjetujemo doći u udobnoj odjeći. Prije anoskopije potrebno je ukloniti donji dio odjeće i skinuti donje rublje kako bi liječnik mogao pristupiti analnom području.
Anoskopija se provodi na stolu, pacijent je u bočnom položaju, takozvani koljena-laktovi položaj. Prije pregleda anoskopom, liječnik će napraviti digitorektalni pregled.
Digitorektalni pregled provodi se nježnim umetanjem prsta zaštićenog rukavicom u anus te se provjerava ima li hemoroida, pukotina u sluznici anusa i sličnih promjena.
Nakon toga radi se anoskopija. Pažljivo se umeće podmazani anoskop u prostor anusa te pregledava sluznica.
Ukoliko se prilikom anoskopije detektiraju sumnjive stanice na sluznici, liječnik može učiniti bris - biopsiju i uzeti uzorak stanica za daljnju analizu.
Ako se radianoskopija visoke rezolucije, liječnik će prilikom pregleda umetnuti pamučni štapić obložen otopinom octene kiseline kroz anoskop.
Otopina će abnormalne stanice u vašoj analnoj sluznici pretvoriti u bijele te će se liječnik moći jasnije odrediti s kojeg područja je potrebno uzeti uzorak.
Anoskopija je gotova kroz par minuta i bezbolna je za većinu pacijenata. Moguće je prilikom pregleda osjetiti manju nelagodu uz osjećaj punoće.
Nakon pregleda, liječnik će vam pojasniti rezultate te će po potrebi preporučiti daljnje pretrage.
Anoskopija se obično preporučuje kada pacijenti imaju određene simptome ili stanja koji su povezani s analnim područjem.
Najčešće se pacijenti javljaju sa sljedećim simptomima:
Anoskopija se koristi kada vizualnom inspekcijom i digitorektalnim pregledom nije moguće postaviti pravu dijagnozu.
Prisutnost krvi u stolici može biti uzrokovana hemoroidima, ali može biti znak i drugih bolesti. Iz tog razloga nije dovljno osloniti se na fizikalni pregled, nego je za odabir plana liječenja potrebno izvršiti endoskopski pregled, anoskopiju.
Hemoroidi su proširene i upaljene vene u analnom području koje mogu uzrokovati svrbež, bol, krvarenje prilikom pražnjenja crijeva i osjećaj nelagode.
Anatomski govoreći, hemoroidi su jastučići tkiva ispod sluznice analnog kanala koji se sastoje od proširenih vena, arterija, glatkih mišića i elastičnog tkiva. Pomažu u preciznoj kontroli vjetrova i stolice.
Točan uzrok pojave simptomatskih hemoroida nije poznat, međutim kod napinjanja trbušne stijenke mišićne i elastične niti kojima su analni jastučići pričvršćeni za stijenku analnog kanala se izdužuju i pucaju.
Razlikujemo unutarnje i vanjske hemoroide. Unutarnji hemoroidi su ranija faza bolesti. Manji su te ne ispadaju iz analnog kanala. Pacijenti mogu imati povremeno krvarenje nakon stolice i svrbež.
Kako bolest odmiče, tako simptomi postaju sve vidljiviji. Javlja se povremeno krvarenje nakon stolice, svrbež i pečenje, osjećaj punoće u anusu, čvorić u anusu koji se povuče.
U odmakloj fazi bolesti mogu nastati vanjski hemoroidi zbog stvaranja ugruška u hemoroidalnim venama. Pacijenti s vanjskim hemoroidima osjećaju izrazite bolove, teško sjede i imaju velike poteškoće prilikom obavljanja nužde.
S obzirom da se unutarnji hemoroidi nalaze unutar analnog kanala, odnosno nisu vidljivi prilikom vizualne inspekcije, anoskopija je naročito važna u njihovom dijagnosticiranju.
Anoskopija omogućuje liječniku da procijeni veličinu, položaj i stupanj hemoroida kako bi odabrao najbolji tretman.
Rano otkrivanje hemoroida omogućuje uspješno izliječenje i to korištenjem konzervativnih terapijskih metoda - prilagodbom prehrane, protuupalnim lijekovima te održavanjem fizičke aktivnosti.
Rak debelog i završnog crijeva jedan je od dva najčešća sijela raka te zahvaća više od milijun ljudi godišnje. Rak debelog crijeva razvija se polako, tijekom više godina.
U početnim fazama bolest može biti u potpunosti bez simptoma.
Ranim otkrivanjem, rak debelog crijeva može se uspješno liječiti ili čak spriječiti. U slučajevima kada se sumnja na prisutnost tumora u analnom području, anoskopija se koristi kao dio rutinskog pregleda za otkrivanje raka debelog crijeva.
Analni polipi su izrasline koje se javljaju u sluznici analnog područja. Većina analnih polipa je benigna, ali neki se mogu razviti u rak.
Anoskopija omogućuje liječniku da vizualno procijeni prisutnost i karakteristike polipa te ih, ako je potrebno, ukloni ili uzme uzorak za biopsiju radi daljnje analize.
Kao sastavni dio proktološkog pregleda, anoskopija dodatno nudi mogućnost uzimanja uzorka tkiva sa sumnjivog područja radi daljne analize i potvde ili isključivanja maligne bolesti.
U tom smislu, ovaj jednostavan endoskopski pregled omogućuje otkrivanje raka u početnom stadiju kada su izgledi za izlječenje veliki.
Glavni je cilj Poliklinike Louhzis Filipović poboljšati kvalitetu života i zdravlje naših klijenata pružajući im vrhunsku zdravstvenu uslugu.
U našim multidisciplinarnim centrima i specijalističkim ambulantama okupili smo vrhunski tim stručnjaka i specijalista kako bismo osigurali visoku kvalitetu u svim našim uslugama.
Za konzultacije i anoskopiju se možete naručiti telefonskim pozivom na +385 2444 646 od ponedjeljka do petka 10:15 - 18:15h. Narudžba je moguća i putem online obrasca na našim web stranicama.
Srdačno ćemo vas primiti u prostorijama Poliklinike LF na adresi Trg Johna Fitzgeralda Kennedya 6b, Zagreb. Lako možete doći do nas javnim prijevozom, a osiguran je i parking ispred zgrade uz prethodnu najavu telefonom.
Javite nam se s povjerenjem i dozvolite da zajedno dođemo do najboljih rješenja i odgovora na sva vaša pitanja.
Glavni je cilj Poliklinike LF poboljšati kvalitetu života i zdravlje naših klijenata pružajući im vrhunsku zdravstvenu uslugu.
specijalist opće kirurgije, subspecijalist abdominalne i onkološke kirurgije