Riješite se izraslina koje uzrokuju promuklost i otežan govor
Ipak, naprezanje glasnica, poput vikanja ili učestalog pričanja, može rezultirati ozljedama i zadebljanjima tkiva, odnosno polipima. Iako su bezbolni, polipi su često odgovorni za pojavu kronične promuklosti i otežanog pričanja.
Budući da se ne mogu smanjiti i proći s vremenom, operacija polipa na glasnicama smatra se najboljim rješenjem za tretiranje promuklosti, otežanog govora ili učestalog pucanja glasa.
Glasnice nisu ništa više od tankog tkiva mišića i sluznice koje se stežu prilikom protoka zraka. Njihova uloga je regulirati količinu zraka koja prolazi kroz dušnik, čime se stvara zvuk.
Izdisanjem zraka i stezanjem glasnica dolazi do njihovih vibracija, a sinkronizirano gibanje stvara zvučne valove koji se u kombinaciji s ostalim vibracijama pretvaraju u razumljiv govor.
Potpuno opuštene glasnice ne proizvode nikakav zvuk te dozvoljavaju protok zraka bez ikakvih smetnji (disanje).
Prilikom konstantnog vikanja, urlanja, glasnog pjevanja ili pjevanja na neprirodno niskoj frekvenciji dolazi do povećanog naprezanja glasnica. To naprezanje može prouzročiti pucanje kapilara na glasnicama te stvaranju lezija.
Ako lezije ponovo pucaju, zbog učestalog trošenja glasnica, dolazi do formiranja zadebljanog tkiva koje se s vremenom razvija u izraslinu poznatu kao polip.
Polipi na glasnicama su bezbolni, no uzrokuju razne tegobe, poput promuklosti, pucanja glasa i otežanog govora. Ono što čini situaciju kompliciranom jest da još veće naprezanje, zbog promuklosti, može rezultirati povećanjem polipa.
Drugim riječima, ako ignorirate polipe na glasnicama i uporno forsirate govor bez obzira na smetnje, može doći do još veće promuklosti i otežanog pričanja.
Polipi na glasnicama mogu nastati i zbog ostalih čimbenika.
Do želučanog refluksa dolazi kada se kiselina iz želuca vraća u jednjak. Pošto jednjak nema sluznicu koja bi štitila tkivo od kiseline, ova pojava zna biti neugodna zbog osjećaja boli i pečenja u prsima i grlu.
Ako se kiselina češće vraća do grla, tkivo glasnica može biti nadraženo, a kao posljedica može doći do razvoja polipa.
Kako biste smanjili vraćanje želučane kiseline u jednjak i grlo, nastojte izbjegavati obilne obroke prije spavanja, a isto tako probajte smanjiti konzumaciju kave i alkohola.
Alergije mogu nadražiti dišne puteve, pa tako i vaše glasnice. Učestali kašalj i kihanje mogu izazvati naprezanje glasnica i osjećaj ''grebanja'' grla.
Formiranje lezija, a kasnije i polipa, češći su kod sezonskih alergija, kada su simptomi duži te kada su glasnice više izložene iritirajućem alergenu.
Bilo da je riječ o cigaretama, ili ostalim duhanskim proizvodima, udisanje dima može naškoditi zdravlju vaših glasnica. Osim visoke temperature dima, u duhanskim proizvodima se nalazi nikotin koji, zajedno s nastalim katranom, još više šteti vašem zdravlju.
Uz duhanske proizvode, alkohol također remeti stanje vaših glasnica. Osim što može potaknuti želučani refluks, alkohol dehidrira organizam što obično rezultira suhim grlom. Pušenje i alkohol u kombinaciji znatno povećavaju rizik od nastanka karcinoma grla.
Hipotireoza je stanje u kojem je rad štitnjače znatno usporen. Prepoznaje se po sporijem metabolizmu, koji uz sebe veže simptome kao što su usporen govor, umor, dobivanje na kilaži, sklonost depresiji itd.
Zbog hormonalnih promjena, ali i zadebljanja štitnjače, može doći do otežanog rada glasnica te naprezanja prilikom govora. Takva pojava vrlo lako može rezultirati pojavu polipa.
U Poliklinici Lohuis Filipović poremećaje na glasnicama dijagnosticiramo putem nekoliko metoda:
Uporabom fleksibilnog endoskopa promatramo područje nosa, ždrijela grkljana te početnog dijela jednjaka te time utvrđujemo postojanje polipa.
Video dokumentacijom anatomije glasnica, grla i ostalih okolnih struktura dobivamo uvid u postojeće izrasline.
Korištenjem fiberoptičkog laringoskopa, liječnik pregledava vaše dišne puteve. Pregled se izvodi pod djelovanjem anestezije zbog koje ste opušteniji te koja sprječava ''gag'' refleks. Detaljnim pregledom, liječnik dobiva uvid u strukturu glasnica i larinksa.
Prilikom laringoskopije, liječnik može uzeti uzorak tkiva s glasnica. To tkivo se kasnije analizira pod mikroskopom ne bi li se otkrile abnormalnosti, poput tumora ili cisti.
Nakon obavljenih dijagnostičkih pregleda, naš tim specijalista za kirurgiju vrata i glave i otorinolaringologije daje vam smjernice za nastavak tretiranja otkrivenih tegoba.
U slučaju operacije, bit ćete upoznati sa svim uputama kojih se morate pridržavati kako bi zahvat prošao bez komplikacija te kako bi oporavak bio što brži.
Pošto se za operaciju glasnica koristi opća anestezija, prije zahvata morat ćete nam priložiti određene nalaze, poput EKG snimke, laboratorijske nalaze ili čak nalaze spirometrije.
Ovim nalazima imamo u uvidu vaše normalne vitalne funkcije, što će nam služiti za usporedbu prilikom operacije glasnica.
Ako primijetimo bilo kakva odstupanja zbog djelovanja opće anestezije, poput ubrzanog disanja i otkucaja srca, vaši nalazi nas mogu upozoriti na pojavu mogućih komplikacija.
Osim priloženih dokumentacija, prije operacije potpisat ćete suglasnost u kojoj ćete još jednom biti detaljno upoznati s postupkom primjene opće anestezije, procedurom operacije i komplikacija koje se mogu dogoditi izvođenjem zahvata.
Prije odstranjivanja polipa obavezno se pridržavati sljedećih smjernica:
Ako bolujete od poremećaja zgrušavanja krvi, obavezno nas o tome obavijestite kako bismo se odlučili za adekvatno rješenje, ili u potpunosti odgodili provođenje zahvata.
Također, ako netko od vaših bližnjih ima alergijske reakcije na anesteziju, ili ako ste prilikom prijašnjih operacija primijetili slične tegobe, obavijestite nas kako bismo prilagodili metode kirurškog zahvata.
Operacija polipa na glasnicama izvodi se na dva načina: LASER-om ili standardnom kirurškom metodom.
Jednom kada se smjestite na operacijski stol, anesteziolog vam daje opću anesteziju. Zbog djelovanja opće anestezije nećete osjećati nikakvu bol, a zahvata se nećete ni sjećati.
Anesteziolog će tijekom provođenja operacije promatrati vaše vitalne funkcije te će reagirati ako primijeti bilo kakve promjene koje bi mogle upućivati na komplikacije.
Kada se nađete u besvjesnom stanju, ORL specijalist i kirurg glave i vrata započinju operaciju.
Prije odstranjenja polipa se kroz dišne puteve provlači operacijski mikroskop. Njime se može jasno prepoznati i locirati polip, a kirurgu je to jedini način da uspješno ukloni polip s glasnice.
Nakon što je mikroskopom locirana glasnica, kirurg može ukloniti polip koristeći dvije metode:
Kirurg kroz dišne puteve provodi sondu koja pri vrhu emitira lasersku energiju. LASER-om se omogućuje točno i precizno odstranjivanje tkiva, a proizvedene rane su minimalne.
Mikrokirurško uklanjanje polipa hladnim nožem/finim škarama češća je tehnika operacija glasnica. Iako je laser precizniji u odstranjivanju sitnih izraslina, postoji rizik oštećenja okolnih tkiva zbog emitiranja topline.
Polip se odstranjuje nožem uz prisutnost mikrolaringoskopa.
Operacija obično traje između 30-60 minuta.
Poslije gotovo svake operacije pušteni ste doma isti dan. No, pridržavanje uputa koje smo vam dali mogu igrati veliku ulogu između pravilnog iscjeljenja i pojave komplikacija.
Nakon operacije možete nastaviti sa svakodnevnim aktivnostima, uz minimalno naprezanje. Bilo kakva vrsta naprezanja može iziritirati rane na glasnicama te potaknuti razvoj komplikacija.
Ovisno o ozbiljnosti operacijskog zahvata, ne biste smjeli proizvoditi nikakve zvukove od 3-14 dana. Drugim riječima, čak ni šaputanje ili tiho pričanje nije dozvoljeno.
Prehrana vam mora biti što lakša i slabijeg integriteta; izbjegavajte hranu koja se puno žvače, kao i gutanje obilnih zalogaja. U početku će vam najviše goditi hrana kao što je jogurt, sladoled ili puding.
Isto tako, izbjegavate vruće napitke i hranu. Visoka temperatura hrane i pića može prouzročiti širenje krvnih žila te otvaranje rana.
Nakon operacije možete se susresti s nuspojavama tipične za svaku operaciju, poput krvarenja, infekcije ili alergijske reakcije na anesteziju.
No, uz operaciju glasnica vežemo još nekoliko nuspojava:
U Poliklinici Lohuis Filipović svjesni smo koliko je vaš glas bitan za svakodnevnu interakciju s drugima. Upravo zbog toga primjenjujemo modernu tehnologiju i metode koje vaše glasnice vraćaju u formu.
Polipi su bezbolne izrasline te je njihova prisutnost ignorirana sve do pojave prvih tegoba. Nažalost, oni se ne mogu povući sami od sebe te ih je potrebno kirurški odstraniti.
Problemi kao što su promuklost, naprezanje prilikom govora i pucanje glasa samo su neki od pojava koje mogu nastati zbog polipa na glasnicama.
Stoga, nemojte čekati da promuklost prirodno nestane, već se naručite na pregled još danas pozivom na broj +3851 2444 646, ili ispunjavanjem online obrasca.
Glavni je cilj Poliklinike LF poboljšati kvalitetu života i zdravlje naših klijenata pružajući im vrhunsku zdravstvenu uslugu.
specijalistica otorinolaringologije
otorinolaringolog, subspecijalist plastične kirurgije glave i vrata, FEBORL-HNS, IBCFPRS