Teško dišete kroz nos? Niste jedini. Simptomi bolesti nosa i sinusa spadaju među najčešće zdravstvene probleme s kojima se obično susrećemo.
Kad se radi o nosu i sinusima, važno je znati kad treba potražiti pomoć.
Za one koji imaju začepljenje nosa praćeno uobičajenom infekcijom sinusa, posjeta liječniku primarne zdravstvene zaštite pomoći će u otklanjanju simptoma.
Ako vas muče neprekidne upale sinusa, pritisak u sinusima, začepljen nos, gubitak osjetila mirisa ili krvarenje iz nosa, onda je vrijeme za posjetu specijalistu za uho nos i grlo (ORL)
Našem timu cilj je očuvati i poboljšati funkcije vašeg nosa i sinusa. Naši liječnici su tu da vam pruže najnoviju dijagnostiku i mogućnosti liječenja kako bi ustanovili uzrok vaših poteškoća s nosom i sinusima, te pronašli najučinkovitiji plan za vaše liječenje.
Somnoskopija ili endoskopija u farmakološki induciranom snu (DISE) moćan je alat za proučavanje dinamike dišnih putova kod pacijenata koji pate od opstruktivne apneje u snu (OSA). Na temelju nalaza dobivenih testiranjem, naš tim može prilagoditi terapiju tako da odgovara pacijentu koristeći kiruršku ili nekiruršku terapiju, ili pak kombinaciju navedenih.
Prije provođenja endoskopije u snu, ispunit ćete standardizirani formular iz kojega će anesteziolog dobiti više informacija o Vašem zdravstvenom stanju.
Na dan testiranja bit ćete primljeni u našu kliniku gdje će anesteziolog i otorinolaringolog provesti endoskopiju u snu. Zahvat traje oko 2h, uključujući i vrijeme pripreme i vrijeme za potpuni oporavak, nakon čega smijete ići na kućnu njegu.
Endoskopija u snu vrlo je podnošljiv zahvat. Dobit ćete lijek koji potiče spavanje, a ne koristimo cijevi za intubaciju. Uređaji će pratiti Vaše vitalne znakove (rad srca, razinu kisika) i a za to vrijeme koristimo se specijalnim fleksibilnim endoskopom koji u realnom vremenu prati razinu kolapsa gornjeg dijela dišnog puta za vrijeme spavanja.
Koristimo sustav klasifikacije kako bismo objektivizirali nalaze opstrukcije dišnog puta u pacijenata s opstruktivnom apnejom i time odredili razinu i stupanj opstrukcije.
Endoskopija u snu zahvat je koji se generalno dobro podnosi i pacijent je slobodan otići kući unutar nekoliko sati.
Pročitajte višePoligrafija je neinvazivna metoda ispitivanja sna uz pomoć prijenosnog uređaja koji se koristi kod kuće za dijagnosticiranje apneje u snu. Mjere se otkucaji srca, razina kisika u krvi, protok zraka i način disanja. Ako rezultati pokazuju abnormalnosti, propisat ćemo terapiju bez dodatnih testiranja. Poligrafija ne detektira uvijek svaki slučaj apneje u snu te Vam možemo preporučiti i polisomnografiju ukoliko su inicijalni rezultati bez osobitosti.
Kada Vam liječnik odredi poligrafiju, detaljno će Vam objasniti cijeli postupak i provesti Vas kroz korake postavljanja raznih senzora. Velika je prednost ovog tipa testiranja što se provodi u vlastitom domu.
Prijenosni uređaj kroz noć bilježi razne fiziološke parametre uz pomoć nekoliko sondi:
Molimo pogledajte video i saznajte više o ovoj metodi ispitivanja spavanja i načinu postavljanja uređaja.
Sljedeće jutro, po završetku testiranja, vratit ćete uređaj u LF kliniku gdje će podatke analizirati i rastumačiti naš specijalist za spavanje. Na temelju tih rezultata, predložit ćemo ponovni susret kako bismo porazgovarali o raznim opcijama liječenja.
Već je rečeno kako se poligrafom proučava jedino opstruktivna apneja u snu. Ukoliko su rezultati poligrafa negativni, a specijalist za spavanje sumnja na neki drugi poremećaj spavanja, bit će potrebne dodatne pretrage u polisomnografskom laboratoriju.
Pročitajte višeZadnjih 10 godina liječnički tim LF-Medical group-a je razvio i primjenjuje novi, siguran i minimalno invazivan kirurški zahvat kod najnesnošljivijih tipova glavobolje. Ova kirurška tehnika je ispitana i opisana u recenziranim svjetskim časopisima. Postupak se zasniva na dekompresiji osjetih živaca i zato je opisno nazvan kirurgija glavobolje dekompresijom živca, popularno nazvanom “kirurgija migrene”.
Kirurška dekompresija živca u liječenju glavobolje uključuje dekompresiju grana perifernih osjetnih živca u 3 različita područja glave i vrata (frontalni-čeoni, temporalni-sljepoočni, okcipitalni-potiljačni), za koje se vjeruje da su točke-okidači migrene. Migrena se već dugo dovodi u svezu sa kompresijom i iritacijom glavnih perifernih živaca lica i glave, izazvane okolnim mišićem, fascijom i periosteumom (pokosnicom). U slučaju jake glavobolje ovi živci su također genetski više podložni takvoj kompresiji.
Oslobađanjem pritiska komprimiranog živca kirurškim putem može se smanjiti učestalost, jačina i trajanje glavobolje, pa čak i u potpunosti ukloniti. Naše nedavno objavljene studije kao i one objavljene u zadnjih 10 godina, mogu potvrditi da je uz pravilno postavljene indikacije kirurški zahvat najučinkovitiji postupak koji, u usporedbi sa raznim terapijama lijekovima ili injekcijama BTX-a, gotovo da nema nuspojava.
Dokazi o učinkovitosti kirurgije migrene se ubrzano povećavaju, budući da različite grupe kirurga širom svijeta neprekidno izvještavaju o tome i objavljuju rezultate. U većini slučajeva kirurgija ima dugotrajan učinak. U ovim studijama, ishod se vrednuje postotkom pacijenata čije je postoperativno iskustvo smanjenje simptoma glavobolje 50% ili više. U ovim uvjetima, postotak uspješnosti kirurgije migrene u najnovijim objavljenim studijama povećao se gotovo na 95%.
Mi smo također nedavno objavili studiju koja se nadovezuje na naše ranije (desetogodišnje) u kojima smo pokazali da je kirurgija migrene izuzetno učinkovito i sigurno liječenje glavobolje kod pažljivo odabranih pacijenata.
Pročitajte više